Arama Motoru Optimizasyon

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe adıyla Arama Motoru Optimizasyonu olan bu çalışma, arama motorunu kullanarak arama yapan kullanıcılara çıkan sonuç listesinde hedef kelimelerde daha üst sıralarda görünerek başarı sağlama çalışmalarıdır. Hedef kelimelerde üst sırada olmak müşteri kazanma, ürün satışı, bilinirlik, rekabet avantajı vb. konularda ciddi avantaj sağlar.

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının ortaya çıktığı ilk günlerden beri bir sanat ve sürekli gelişen bir kanal. Başarının sırrı ise, elbette kullanıcıya mükemmel bir deneyim yaşatmanın yanı sıra çok kaliteli içeriğe sahip bir internet sitesi ve dijital pazarlama stratejisi geliştirmekte. SEO harcamanız basit bir internet sitesi tasarlamak veya çok kanallı bir içerik stratejisi geliştirmek gibi farklı ölçeklere göre değişebilir. Bununla beraber sabit olan şey, çok etkin bir birim ziyaret maliyeti karşılığında, çok geniş bir arama terimleri yelpazesi kullanarak yüksek sayıda tüketiciyi çekme becerisidir. SEO stratejisi başlatmak bir kayayı yokuş aşağı yuvarlamak gibidir, başta itmesi zordur, ancak bir kez yuvarlanmaya başladı mı, çabucak hızlanır. Buradaki mesaj, etkin bir birim ziyaret maliyeti/birim kazanım maliyetiyle ciddi hacimler yakalamanın mümkün olduğudur.

SEO çalışmaları uzun sürelidir. Bunun sebebi güncel olmak ve sürekli değişen ve yenilenen algoritmaların takibiyle doğru orantılıdır.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

SEO organik arama sonuçlarında yapılan bir çalışmadır. Parasız bir çalışma değildir. Ama reklam anlayışına göre daha az maliyetler harcanır.

Uzun süreli bir çalışmadır ama düzgün yapıldığında kalıcı olur.

Ürününüz/Hizmetinizle alakalı kelimeleri hedefleyerek arayan potansiyel müşterilere erişmiş olursunuz.

Müşterilere reklam yoluyla değil, zaten o ürünü hizmeti arıyorken hızlı ve doğru şekilde ürününüzü/hizmetinizi gösterirsiniz.

İşinizle alakalı kelimelerde ön sırada bulunmak daha fazla prestij ve kalite anlamına gelir.

Uzun vadede müşteri başına maliyeti minimuma indirir.

SEO hizmetleri, bu işi yapan uzman veya ajanslara göre farklılıklar göstermektedir. Bunun sebebi, web dünyasının çeşitliliği ve projelerin farklılığından kaynaklanmaktadır. Örneğin; Kurumsal bir hizmet sağlayan web sitesine uygulanan SEO çalışmasıyla, E-ticaret sitesine uygulanan SEO çalışması farklılık göstermektedir. Aynı şekilde, yeni açılacak olan bir siteye uygulanan çalışma ile hazır ve devamlılığı olan bir siteye uygulanan bir çalışma da aynı olmaz. Bu sebeple sağlanan hizmet kalemlerinde de değişmeler olmaktadır. SEO dünyasında stratejileri uzmanlar, ürün/hizmete, sektöre, rekabete ve hedef kitleye göre belirlemektedirler.

Genel olarak SEO Hizmetleri Nelerdir?

Domain ve Hosting Bazlı SEO

SEO’ya yönelik çalışmalarda domain seçiminde yardımcı olmak gerekebilir. Marka domain çalışmalarında .tr uzantı alan adı alımlarında hizmet sağlanabilir. Hosting seçimi de aynı şekilde yapılan işe göre değişlik gösterir ve yardım gerektirebilir.

Tasarımsal/kullanıcı odaklı SEO

Bu yeni açılan veya hazır olan sitemizde yapılan hedef kitlemizin sitede daha kolay sonuca ulaşmasını sağlayacak değişiklikleri kapsar. Renk uyumu,  arayüz yapısında değişlikler vb. bütün işlemler.

Rekabet Analizleri ve Rakiplerin Takibi

Üst sıralarda bulunan rakiplerin detaylı analizleri yapılır ve raporların bu sayede çalışmalarda daha iyi neyi yapmamız gerektiği farklı olmamız gereken yanlar ortaya çıkar.

Anahtar Kelime Çalışmaları

Ürün/hizmete bağlı olarak ayrıntılı bir anahtar kelime çalışması yapılır. Bu çalışmalar müşteri ve satış odaklıysa daha long tail ve satışa dönecek kelimeler araştırılır. Eğer amaç bilinirlik ve trafikse daha gövde kelimeler seçilir bu kelimelerde trafik yüksektir ama rekabet fazla olduğu için yükselmek ve iyi bir yere gelmek zaman alır.

Web Sitesi Çalışmaları

Yapılacak olan çalışmaya göre web site alt yapısının belirlenmesi veya mevcut yapıda değişikliğe gidilmesidir. Örneğin, WordPress tabanlı bir site oluşturmak veya e-ticaret alt yapısı kurmak.

Lokal SEO Çalışması:

Yerel bir işletmeye sahip olan yada ürün/hizmetini lokal aramalar içinde geliştirmek isteyen  işletmelere (Örneğin: otel, organic market, restoran vb. vb.) bu çalışmalar yapılabilir. Bunun için ilk olarak sitenin genel yapısının o adrese odaklanmasını sağlamalıyız. Daha sonra arama motorlarında yerel kayıtlar ve yerel sosyal medya çalışmaları yapılması gereklidir. Ayrıca, anahtar kelime çalışmalarında yerel olarak hedeflenmesi gereklidir. Müşterinin o bölgelerden yakalanması için lokal anahtar kelime çalışmalarının düzgün tasarlanması gereklidir.

Lokal Anahtar Kelime Çalışması Örneği,

Samsun SEO Danışmanlığı

SEO Hizmetleri Samsun

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi Samsun SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmetleri Samsun o bölgedeki hedef kitleyi yakalamak için seçilmiş lokal  anahtar kelimelerdir.

 Site-içi SEO Çalışması

Web sitesinin site içi çalışmalarının yapılarak arama motoru algoritmasına uygun hale gelmesi gerekmektedir. Bu uygunluk sağlandıktan sonra web sitesi daha kolay indexlenir. Arama motorları tarafından daha kolay anlaşılan bir web sitesi haline gelir.

Site-Dışı SEO Çalışması

SEO için en önemli çalışma site-dışı olarak görünür. Evet, iyi yerlere gelmek için bu çalışma kesinlikle çok önemlidir. Ama bu çalışmanın arama motorlarına doğal yapıldığını ispatlamak daha önemlidir. Özellikle site-dışı çalışmalarda sayısal odaklı olması adına alınan zararlı backlinkler vb. çalışmalar yarardan çok zarar verir.

WhatsApp Destek

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.